Dlaczego teoria jest ważna?
Uporządkujmy trochę nasze założenia. Musimy usystematyzować różne składowe wpływające na nasze wyniki sportowe, ale też na nasze codzienne samopoczucie. Chcemy posegregować pojęcia, bez zrozumienia których, nie uda nam się planować rozwoju w rozsądny sposób. Bez tych przewodnich haseł również przekaz kolejnych tekstów może być nie do końca jasny dla wszystkich. Jest to siedem pojęć, które wyznacza nasza drogę!
1. Podstawowe cechy motoryczne
W pierwszej fazie przygotowań do sezonu przeznaczymy najwięcej czasu na wzmocnienie ciała. Ćwiczenia siłowe zbudują nasze mięśnie i wzmocnią naszą psychikę. Tu od razu zastrzeżenie: dziewczyny absolutnie nie muszą obawiać się, że budując siłę zamienią się w babo-chłopów. Wręcz przeciwnie – budowanie mięśni prowadzi do wysmuklenia ciała, wzmocnienia, a także poprawy samopoczucia i samooceny. Na dalszym etapie budowanie siły będziemy uzupełniać rozwijaniem wytrzymałości, szybkości i zwinności.
2. Technika
Jest to ten element układanki, który pozwoli nam przy podobnym wysiłku osiągnąć zdecydowanie lepsze rezultaty. W bieganiu odbywa się to na przykład poprzez wydłużenie kroku, wykorzystywanie wahadła czy odpowiednia pracę rąk. Odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń jest obok gibkości podstawowym czynnikiem zapobiegającym kontuzjom.
3. Rozciąganie – gibkość
Bez systematycznego rozciągania mięśni i ścięgien nie uzyskamy dobrej gibkości, chyba że mamy szczęście i dostaliśmy tą cechę w genach. Spięte mięśnie nie pozwalające nam na swobodne wykorzystanie pełnego zakresu ruchu zablokują nam możliwość wypracowania prawidłowej techniki ćwiczeń. Mięśnie, które nie są rozluźnione, przez swoje ograniczenia zdecydowanie szybciej ulegają kontuzjom i nie pozwalają na płynne wykonywanie pracy.
4. Regeneracja
Jest to podstawowy warunek do odbudowy mięśni. Mięśnie w trakcie wysiłku ulegają mikrouszkodzeniom. Na ciągłym zmęczeniu, z nieustającymi zakwasami narobimy sobie tylko kłopotów. Na poziomie sportowca-amatora musimy sobie zadać pytanie czy pogoń za wynikiem jest naszym celem. Często zapominamy się, ryzykujemy, walczymy zamiast ćwiczyć po prostu dla przyjemności i kondycji.
5. Dieta
To jest zazwyczaj to, z czym mamy największy problem. Za duża waga ciała niszczy stawy, spowalnia nasze tempo biegu, jazdy na rowerze, rozleniwia nas. Brakuje nam dynamiki i refleksu. Każdy z nas wie, że przy podobnej sile parę kilogramów na wadze mniej, od razu przekłada się na ogromną różnicę w wynikach. Zawodnicy startujący w zawodach, nie obarczeni niepotrzebnymi kilogramami, też zazwyczaj walczą o zmniejszenie wagi ciała – nazywają to „cieniowaniem” – bo każdy kilogram mniej to sekundy i minuty wywalczone na mecie.
Celem diety dla amatorów jest przede wszystkim dobre samopoczucie, pozbycie się odczucia ciężkości w poruszaniu się, i dzięki temu poprawianie swoich osiągnięć sportowych. Dodatkowym bonusem może być to, że zazwyczaj po zrzuceniu kilku kilogramów przestajemy chrapać, wysypiamy się, poprawia nam się cera.
6. Systematyka
Jest to coś, co charakteryzuje osoby, które potrafią odłożyć inne zajęcia by dążyć do osiągnięcia celu. Lepiej robić trzy-cztery treningi tygodniowo dając sobie czas na regenerację (w okresie przygotowawczym przez np. trzy miesiące) niż sześć do siedmiu treningów tygodniowo mając co jakiś czas parodniowa przerwę. Dbając o systematykę, mamy na horyzoncie nasz cel – ale skupiamy się na codziennej porcji zadań i wyzwań do zrealizowania. Konsekwencja będzie nas codziennie posuwała o kroczek do przodu.
7. Głowa
Aby głowa była spokojna musimy tak połączyć te wszystkie elementy układanki, aby nasze marzenia były zgodne z wynikami jakie możemy osiągnąć. Gdy dobrze się przygotujemy, nasza głowa będzie spokojna, a cel realny. Tylko wtedy poczujemy prawdziwa radość z uprawiania sportu i z walki z własnymi słabościami.
Każda z tych kwestii będzie wielokrotnie przywoływana w kolejnych tekstach. Będziemy je szerzej omawiać i odmieniać przez wszystkie przypadki. Każdy z nas, indywidualnie, w głębi serca doskonale wie, z którym z powyższych tematów ma największy problem i który najbardziej blokuje jego rozwój. Dlatego szukajcie tych haseł, i rozwijajcie się we własnym tempie!