Po co nam siła?
W sportach wytrzymałościowych jakimi z całą pewnością są bieganie czy triathlon, ale i wiele innych, wyróżniamy trzy podstawowe cechy motoryczne. Są to po pierwsze: siła; po drugie: szybkość; po trzecie: wytrzymałość. Na początek zajmiemy się siłą.
Siła jako zagadnienie jest podzielona na trzy rodzaje:
1. Siła ogólna, czyli trening nad przygotowaniem jak największej partii mięśni do wykonywania wszechstronnej pracy fizycznej. Trzeba zwrócić uwagę na prawidłową postawę ciała. Jesteśmy w stanie poprawić ją dzięki odpowiednim ćwiczeniom siłowym. Dzięki temu unikniemy przeciążeń spowodowanych źle wykonanym treningiem. Odpowiednio przepracowany okres przygotowawczy pozwoli nam mieć siłę na długotrwały trening, a idąc dalej: na cały okres startowy.
Typowy trening kulturystyczny na siłowni nie przełoży się pozytywnie na wyniki. Ciężarowcy mają inne cele więc ich trening jest zupełnie inny. Przy bieganiu nie możemy pozwolić sobie na nadmierne przeciążenie i usztywnienie mięśni. Praca powinna być wykonywana dynamicznie i przy takim obciążeniu, by nie powodować spięć i zbytniej rozbudowy mięśni. Rozwinięcie masy mięśniowej spowolni nas i nie uzyskamy odpowiedniej dynamiki.
Siła dynamiczna to praca nad tymi mięśniami, które będą istotne w trakcie zawodów. Ten rodzaj siły ma zdecydowanie większe znaczenie przy startach na dystansach sprinterskich i wchodzi w skład siły specjalnej.
Siła biegowa łączy kształtowanie siły, szybkości, wytrzymałości i techniki biegu.
2. Siła specjalna – czyli umiejętne wykorzystywanie odpowiednich partii mięśni, które biorą udział w trakcie trwania wysiłku. Każda z dyscyplin sportu ma swoja charakterystykę i wymaga innego treningu.
3. Siła bezwzględna – to zdolność do pokonania możliwie największego ciężaru w sposób najbardziej korzystny.
4. Siła względna jest to stosunek siły bezwzględnej do ciężaru ciała.
Początkujący amatorzy np. biegania zdecydowanie powinni na początku swojej drogi sportowej zacząć od odpowiedniego przygotowania fizycznego ogólnego. Pozwoli to w znacznym stopniu uniknąć wielu błędów, a co za tym idzie kontuzji.
Niedługo przygotujemy kilka ćwiczeń, które pozwolą Wam poprawić postawę i ułatwić pracę nad techniką.